Dyskusja:Epoka żelaza
Brak datowania!!!
czyżby plagiat?
[edytuj kod]Plagiat?
Plagiat. Dziwne ze bot tego nie wysledzil. Trzeba przebudowac. Swoja droga kultury wyrzucilbym do oddzielnego artykułu jak np. kultury paleolitu. Ivanu 02:30, 3 mar 2007 (CET)
Najpierw był paleolit, potem neolit, kultura brązu i na końcu żelazaWojtek 1956 08:57, 16 paź 2007 (CEST)
Do Europy żelazo dotarło już w epoce brązu przez tereny półwyspu Bałkańskiego oraz Kaukaz.
[edytuj kod]Zdanie
Do Europy żelazo dotarło już w epoce brązu przez tereny półwyspu Bałkańskiego oraz Kaukaz.
brzmi nielogicznie, gdyż epoka brązu była przed epoką żelaza. Może powinno brzmieć tak:
Do Europy żelazo dotarło już w epoce żelaza przez tereny półwyspu Bałkańskiego oraz Kaukaz.
Piotr H.
Żelazo jako materiał dotarło do Europy w epoce brązu, jednak nie sprawiło to, że nagle się zrobiła epoka żelaza. A bez żelaza nie byłoby epoki żelaza, wobec tego "już w epoce żelaza" by nie miało sensu. Tak jak jest jest dobrze.--Olgavelolgierd (dyskusja) 12:42, 14 sty 2009 (CET)
Korekta
[edytuj kod]Jest: "Najstarsze wyroby z kutego żelaza (głównie pochodzenia meteorytowego), pochodzą z XV i XIV wieku p.n.e. z terenów gdzie ludność zamieszkiwała państwo Hetytów (Azja Mniejsza), gdzie po roku 1180 p.n.e. żelazo przez Palestynę dotarło do Egiptu, i dalej do Mezopotamii i Iranu." Powinno być (po polsku :)): "Najstarsze wyroby z kutego żelaza (głównie pochodzenia meteorytowego), pochodzą z XV i XIV wieku p.n.e. z terenów gdzie ludność zamieszkiwała państwo Hetytów (Azja Mniejsza), skąd po roku 1180 p.n.e. żelazo przez Palestynę dotarło do Egiptu, i dalej do Mezopotamii i Iranu."
Topnienie żelaza
[edytuj kod]Czy możecie wyjaśnić , w jaki sposób węgiel drzewny który się pali o temperaturze do 1000 stopni osiagnał 1300 stopni i w jaki sposób roztopiono żelazo skoro Żelazo wymaga 1500-1600 stopni Celsjusza 5.173.160.47 (dyskusja) 01:03, 1 cze 2024 (CEST)
- jeśli masz naukowe źródła pozwalające skorygować opis, to śmiało edytuj. Hasło w ogóle jest w dość nędznym stanie i nędznie uźródłowione (np. Onetem, brrr). Jednak temperatura w strefie dysz faktycznie wyraźnie przekraczała 1200 st., zapewne dzięki właśnie tłoczeniu powietrza. A o roztopieniu żelaza o ile widzę nie w haśle mowy - topieniu ulegały inne składniki, z których tworzył się ciekły żużel - stąd mówi się o wytopie. --Piotr967 podyskutujmy 01:49, 1 cze 2024 (CEST)